Персональні сторінки краєзнавців
Красиков Михайло Михайлович

 

Красиков Михайло Михайлович

Філолог

Красиков Михайло Михайлович – поет, етнограф, фольклорист, літературознавець, культуролог, мистецтвознавець, культуртрегер.

Народився 16 вересня 1959 р. в Харкові. 1982 р. закінчив філологічний факультет Харківського державного університету ім. О. М. Горького (нині – Харківський національний університет ім. В. Н. Каразіна), працював у школі, Центральній науковій бібліотеці Харківського університету, викладав у ХДУ. З 1990 р. викладає в Національному технічному університеті «Харківський політехнічний інститут», з 1997 р. — доцент, з 2017 р. — професор кафедри українознавства, культурології та історії науки. Кандидат філологічних наук (1994). Директор Харківського відділення Українського етнологічного центру Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України. Засновник і директор Етнографічного музею «Слобожанські скарби» ім. Гната Хоткевича НТУ «ХПІ» (з 1997 р.), директор галереї «ART KHPI». Член Консультативної ради з охорони культурної спадщини при Харківській облдержадміністрації. Член Міжнародної асоціації мистецтвознавців (АИС), Харківського історико-філологічного товариства та низки інших наукових товариств та асоціацій, громадський інспектор з охорони культурної спадщини Харківської області. Член Національної спілки письменників України та Національної спілки художників України. Автор 5 поетичних збірок і близько 800 наукових, науково-популярних і літературних публікацій, укладач, літературний і науковий редактор понад 50 книг. Поезії друкувалися в Україні, Росії, Німеччині, США.

Краєзнавством Михайло Михайлович займається ще зі студентської лави. У 1979 р. почав відвідувати засідання клубу «Краєзнавець», активно виступає на краєзнавчих читаннях у ХДНБ ім. В. Г. Короленка. Напрями його досліджень – історичне та літературне краєзнавство, традиційна культура Слобожанщини та інших регіонів України. Він – один із авторів першого ґрунтовного наукового видання про фольклор та етнографію Харківщини, упорядник та коментатор фундаментальних збірок праць таких класиків етнографії як П. Іванов та М. Сумцов. За редакцією науковця вийшли збірки краєзнавчих праць С. Таранушенка, І. Можейко, В. Гурьєва. Він є організатором і співорганізатором багатьох культурологічних акцій – наукових фольклорно-етнографічних експедицій, міжнародних конференцій (багаторічний керівник секції етнології, фольклористики, діалектології та літературного краєзнавства міжнародної наукової конференції «Слобожанські читання»), семінарів, студентських краєзнавчих конкурсів («Харківські дворики», «Останні мазанки Харкова», «Історія одного трикутничка», «Фотоісторія у родинному альбомі. 1941–1945», «Недитяче дитинство.1941–1945» та ін.), дитячих фольклорно-етнографічних таборів та науково-практичних конференцій, фестивалів, вечорів пам’яті діячів культури (Р. Мухи, Ф. Крівіна, Ф. Шмеркіної, В. Проненка, С. Черняєва, Н. Дорошко-Берман, Л. Болдова та ін.). Регулярно читає науково-популярні лекції з культурологічної та краєзнавчої тематики, виступає у ЗМІ (газета «Время», передачі «Об’єктив-позиція» на телеканалі «Simon» тощо) з питань краєзнавства та охорони культурної спадщини.

М. Красиков проводить велику роботу з увічнення на Харківщині пам’яті про всесвітньо відому художницю З. Є. Серебрякову: заснував і очолює Неформальне товариство друзів Зінаїди Серебрякової, готує присвячені їй видання, проводить культурницькі заходи – міжнародні Серебряковські пленери, виставки, лекції-презентації, екскурсії, конференції. Він узяв активну участь у створенні музею і Культурно-історичного центру памʼяті родини Лансере–Бенуа–Серебрякових у с. Нескучному Харківського району Харківської обл. Разом із Н. Саліною упорядкував перший в Україні альбом, присвячений творчості художниці та її рідних з родин Бенуа та Лансере, повʼязаних із Харківщиною, — «Нескучне: зустріч через століття».

У 2008 р. в серії «Краєзнавці Слобожанщини» вийшов друком біобібліографічний покажчик, присвячений науковцю (див. «Публікації про М. М. Красикова»).

Відзнаки: Почесний член Всеукраїнської спілки краєзнавців (2008). Лауреат Творчої премії Харківського міськвиконкому в галузі етнології та фольклористики ім. П.В.Іванова (2007), лауреат біографічного довідника «Кто есть кто. Всемирное издание» (Москва, 2014).

 

Література

Публікації М. М. Красикова

Публікації про М. М. Красикова

 

Додаткова інформація

Красиков М. М. Праці 2016 р.

Красиков М. М. Праці 2017 р.

Красиков М. М. Праці 2018 р.

Красиков М. М. Праці 2019 р.

Красиков М. М. Праці 2020 р.

 

Веб-ресурси

Сайт «Творчество и экскурсии М. М. Красикова»

Сторінка етнографічного музею «Слобожанські скарби» ім. Гната Хоткевича

Спільнота «Неформальне товариство друзів Зінаїди Серебрякової» на Facebook