Краєзнавча діяльність Краєзнавча електронна бібліотека Клуб «Краєзнавець» Харківщина в Інтернеті Тематичні проєкти Віртуальні виставки Наші друзі та партнери Контакти

Шановні друзі!

Якщо бажаєте отримувати електронною поштою повідомлення про наші краєзнавчі заходи та інші новини, надішліть запит на нашу електронну адресу

Краєзнавчі тематичні проєкти - розмаїття жанрів електронних ресурсів

Он-лайн вікторини та карти, фотоальбоми, інформаційні проєкти, дайджести... До їх створення все частіше долучаються користувачі ХДНБ ім. В.Г.Короленка.

 

IN MEMORIAM. Некрологи харків

  Біобібліографічний ресурс
IN MEMORIAM. Некрологи харків'ян – джерело краєзнавчих біографічних студій

Біографістика – важлива складова історичної науки, а некрологи є одним із ключових інформаційних джерел біографічних досліджень.

Біобібліографічний ресурс «In memoriam: Некрологи харків'ян – джерело краєзнавчих біографічних студій» має на меті ввести до обігу дослідників біографічні відомості як про відомих, так і про мало знаних нині місцевих діячів. Він містить повні тексти некрологів і близьких до них за змістом повідомлень про смерть і пам’ятних статей, а також бібліографічні відомості про некрологічні публікації та рецепції цього жанру. Проєкт є продовжуваним і постійно доповнюється новими матеріалами.

До ресурсу »

 

 

«Харків`янки, харків`яночки…». Серія портретів сучасниць

  Віртуальний альбом малюнків
«Харків`янки, харків`яночки…». Серія портретів сучасниць

Інколи чорно-біле зображення, виконане простим олівцем, може викликати більше почуттів, аніж кольорова фотографія. Монохромні відтінки здатні передати характер людини яскраво та виразно. Віртуальний альбом малюнків презентує творчість члена клубу «Краєзнавець» при ХДНБ ім. В.Г.Короленка Лілії Павлівни Герасименко.

До ресурсу »

 

 

Іноземна реклама у Харкові: 100 років тому

  Науково-просвітницький проєкт
Іноземна реклама у Харкові: 100 років тому

Реклама – не тільки двигун торгівлі, а й унікальний пам’ятник історії. Рекламні блоки, публічні та приватні оголошення можуть розповісти про певний час не менш, ніж літописи, мемуари та наукові праці. Науково-просвітницький проєкт «Іноземна реклама у Харкові: 100 років тому» – це краєзнавчий ресурс, який являє собою спробу історичної ретроспективи рекламної продукції Харкова ХІХ – початку ХХ ст.

До ресурсу »

 

 

Історія Харкова у пам`ятних дошках

  Електронний бібліографічний ресурс
Історія Харкова у пам`ятних дошках

Ведеться з 2015 року. Автори ресурсу пропонують знайомитись з меморіальними дошками, здійснюючи віртуальні «подорожі» вулицями міста. Кожен запис надає довідкову інформацію про дошку (місце і час встановлення, напис на дошці, автори, матеріал), відомості про особу або подію, якій вона присвячена, а також бібліографічний список і уривки з джерел. Полегшити пошук допоможе Google-карта «Пам`ятні дошки на мапі Харкова»

До ресурсу »

 

 

Архітектурна Харківщина / Частина 1

  Онлайн-вікторина
Архітектурна Харківщина / Частина 1

12 ілюстрованих запитань, що стосуються цікавих сторінок з історії архітектури Харкова!

Чи знали ви, що у Харкові в 1928 році збудували будинок, який називали першим «українським хмарочосом»? Де у Харкові можна зустріти пегасів, грифонів та каріатид. Хто з архітекторів використовував у своїй роботі масонські символи?

До ресурсу »

 

 

Архітектурна Харківщина / Частина 2

  Онлайн-вікторина
Архітектурна Харківщина / Частина 2

Продовження освітньої вікторини, яка розкриває маловідомі факти з історії архітектури Харкова.

Чи знали ви, що на Харківщині є об’єкт на 6 метрів вищий за славетну Ейфелеву вежу? Як «Непроханий гість» здобув перемогу на конкурсі проєктів Будинку Державної промисловості? Портрет якого видатного українця прикрашає будинок на Павлівській площі?

Перевірте свої знання!

До ресурсу »

 

 

Архітектурна Харківщина / Частина 3

  Онлайн-вікторина
Архітектурна Харківщина / Частина 3

Яку унікальну технологію застосували під час будівництва кіноконцертного залу «Україна»? Що раніше знаходилося у будівлі Харківського планетарію? Хто побудував у Харкові перший кооперативний будинок?

Пропонуємо перевірити свої знання та відповісти усього на 12 питань різної складності.

До ресурсу »

 

 

Видатні харків

  Онлайн-вікторина
Видатні харків'яни / Частина 1

На Харківщині народилися, отримали освіту та робили перші професійні кроки багато відомих митців, письменників та науковців. Наш край подарував світові такі гучні імена, як Л. Гурченко, Г. Квітка-Основ’яненко, В. Гризодубова…

На перший погляд, про них відомо багато, але нам є чим вас здивувати, тому вкотре пропонуємо перевірити свої знання, відповівши на запитання вікторини та дізнатися… Який видатний український вчений декілька разів перепливав пороги Дніпра? Про кого В. Н. Каразін написав «…Актер, поэт и заседатель, один и тот же человек»? За що видатна льотчиця В. С. Гризодубова отримала звання Героя Радянського Союзу?

До ресурсу »

 

 

Видатні харків

  Онлайн-вікторина
Видатні харків'яни / Частина 2

Друга частина освітньої вікторини, 12 запитань якої розкривають цікаві факти з життя талановитих харків’ян. Яким було хобі живописця Генріха Семирадського? Який вірш харківського романтика Михайла Петренка став народною українською піснею? Де в Харкові авіаконструктор Степан Гризодубов проводив свої льотні випробування?..

До ресурсу »

 

 

Видатні харків

  Онлайн-вікторина
Видатні харків'яни / Частина 3

Перевірте свої знання! Всього 12 питань різної складності. Всесвітньовідомий вчений Микола Бекетов, видатний режисер Лесь Курбас, актор Леонід Биков, науковець Володимир Вернадський, художник Ілля Рєпін – гучні імена людей, про яких чули не раз. Усі вони були пов’язані з нашим краєм, та чи так добре ми знаємо своїх земляків, як нам здається? Автор першої в українській літературі римованої байки, перший президент Української Академії наук, перша лауреатка «Оскара» у новій номінації – чи здогадуєтесь ви, про кого йде мова?

До ресурсу »

 

 

Винахідники Харкова – читачі Харківської державної наукової бібліотеки ім. В.Г. Короленка

  Інформаційний проєкт
Винахідники Харкова – читачі Харківської державної наукової бібліотеки ім. В.Г. Короленка

Біографічні довідки про науковців та дослідників, відомості про їх унікальні винаходи, перспективні інноваційні розробки та високі технології, що вже застосовуються або можуть знайти застосування у різних галузях народного господарства.

До ресурсу »

 

 

Григорій Сковорода. «Байки харківські»: читаємо, слухаємо, вивчаємо…

  Григорій Сковорода. «Байки харківські»: читаємо, слухаємо, вивчаємо…

Ресурс створений з нагоди 300-річчя від дня народження філософа та письменника Григорія Савича Сковороди. Він узагальнює інформацію про окремі видання збірки «Байки харківські» й наукові дослідження цього жанру творчості Г. Сковороди, надає доступ до повних текстів байок в інтернеті, методико-бібліографічних, а також фото-, аудіо- та відеоматеріалів.

Вдячні літературознавцю Ростиславу Мельникову за консультації та бібліотекарці Юліані Поляковій за бібліографічну допомогу.

До ресурсу »

 

 

Дитячий фотоальбом

  Дитячий фотоальбом

2016 року театральний Харків відзначив 85-річчя від дня народження талановитої актриси, заслуженої артистки України Людмили Попової (1931– 2008). В ресурсі представлені фотографії маленької Люсі з альбому, який багато років зберігався у її родині. На цих фото відбилася яскрава індивідуальність маленької людини, яка вже вміє невимушено і безпосередньо існувати в умовному світі фотостудії.

Бібліотека вдячна Юліані Юріївні Поляковій за надані матеріали.

До ресурсу »

 

 

Дозвілля та розваги харківців ХІХ – поч. ХХ ст.

  Науково-просвітницький проєкт
Дозвілля та розваги харківців ХІХ – поч. ХХ ст.

Краєзнавчий ресурс є спробою презентувати особливості різноманітних видів дозвілля як складової частини міського життя кінця ХІХ – початку ХХ ст. Проєкт продовжуваний (наразі представлено 8 тематичних розділів), створений за матеріалами фонду Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка та не претендує на вичерпну повноту.

Ресурс містить фактографічну та бібліографічну інформацію, вибірково оцифровані друковані публікації, ілюстративний матеріал із харківських газет «Харьковские губернские ведомости», «Южный край» і «Утро». Основою джерельної бази проєкту стали спогади Фелікса Осиповича фон-Рейнгардта та Василя Парфентійовича Карпова, матеріали та статті А. Ф. Парамонова, В. Л. Маслійчука, С. І. Авербуха. У роботі також використані рисунки з альбому «Старовинний Харків у поштових картках» (2006) видавництва «Колорит».

Харківська державна наукова бібліотека імені В. Г. Короленка висловлює глибоку вдячність усім, хто допомагав у реалізації проєкту.

До ресурсу »

 

 

Краю мій, Слобожанщино! / Частина 1

  Онлайн-вікторина
Краю мій, Слобожанщино! / Частина 1

Вікторина – це можливість перевірити та поглибити свої знання про Харківщину, дізнатися щось нове про вже звичне та відоме. А дотепні варіанти відповідей зроблять цей процес ще й розважальним. Частина 1 містить 17 запитань, що стосуються історії краю, підприємств, закладів культури, науки та мистецтва, а також славетних земляків.

До ресурсу »

 

 

Краю мій, Слобожанщино! / Частина 2

  Онлайн-вікторина
Краю мій, Слобожанщино! / Частина 2

Який будинок Харкова назвали «першим українським хмарочосом»? Якою виставою відкрився театр музкомедії? Який харківський музей є єдиним в Україні? Перевірте свої знання про Харківщину, відповівши на 16 запитань другої частини онлайн-вікторини.

До ресурсу »

 

 

Краю мій, Слобожанщино! / Частина 3

  Онлайн-вікторина
Краю мій, Слобожанщино! / Частина 3

Яке місто стало першим побратимом Харкова? Який добре відомий нині науковий медичний інститут заснував Микола фон Дітмар? Як ушанував пам’ять дружини Максиміліан Гельферіх? І хто ж писав у Харкові початку ХХ ст. еротичні романи? Продовжуємо вивчати Слобожанщину за допомогою третьої частини онлайн-вікторини.

До ресурсу »

 

 

Краю мій, Слобожанщино! / Частина 4

  Онлайн-вікторина
Краю мій, Слобожанщино! / Частина 4

Як модернізував свій дитячий велосипед майбутній академік Барабашов? Хто зібрав цінну колекцію картин у селі Пархомівці Краснокутського району? Який донорський орган вперше в світі було трансплантовано в Харкові? Одинадцять складних (і не дуже) запитань про наш край - у четвертій частині онлайн-вікторини.

До ресурсу »

 

 

Краю мій, Слобожанщино! / Частина 5

  Онлайн-вікторина
Краю мій, Слобожанщино! / Частина 5

Чи відомо вам, які вимоги висувалися до студентів-медиків у ХІХ ст.? Що символізує грифон? Як називається англійський домовик? І яким чином це все стосується Харківщини? Дізнайтеся ще більше про наш край за допомогою п’ятої частини онлайн-вікторини.

До ресурсу »

 

 

Культуртрегер українського футуризму

  Ментальна карта
Культуртрегер українського футуризму

Ментальна карта – інструмент, який дозволяє візуально, структуровано і тезисно викласти інформацію. На укладеній карті представлені інформаційні блоки, що надають основні відомості про засновника і теоретика українського футуризму М. В. Семенка, значна частина життя якого була пов'язана з Харковом. Сервіс надає можливість переходу до повних текстів 17 видань творів поета.

До ресурсу »

 

 

Літературна Харківщина / Частина 1

  Онлайн-вікторина
Літературна Харківщина / Частина 1

Пропонуємо вашій увазі 12 запитань про письменників та їх твори, про легенди літературного життя Харкова. Спробуйте дати правильну відповідь на питання: Кого називали харківськими «музами футуризму»? Який твір Петра Гулака-Артемовського став першою в українській літературі римованою байкою? Як звати жінку-автора еротичних романів, що розпочала свій творчий шлях саме у Харкові?

До ресурсу »

 

 

Літературна Харківщина / Частина 2

  Онлайн-вікторина
Літературна Харківщина / Частина 2

Продовження освітньої вікторини, яка розкриває цікаві факти з літературного життя Слобожанщини. В яку гру полюбляли грати письменники у Харківському будинку літераторів ім. Василя Блакитного? Ким довелось працювати поетові Борису Чичибабіну в Харківському трамвайно-тролейбусному управлінні? Яку назву сьогодні носить літературно-художній журнал «Прапор»? Який харківський об’єкт письменники часто згадують в літературі?

До ресурсу »

 

 

Літературна Харківщина / Частина 3

  Онлайн-вікторина
Літературна Харківщина / Частина 3

З ким бореться знаменитий детектив Шерлок Холмс в одному з романів харківських фантастів Генрі Лайон Олді? Що організував український письменник Микола Трублаїні у Харківському палаці піонерів? Який вірш поет-фронтовик Борис Слуцький присвятив харківському суржику? 14 яскравих епізодів з літературного життя Харкова у вигляді запитань та варіантів відповідей. Перевірте свої знання!

До ресурсу »

 

 

Літературна Харківщина / Частина 4

  Онлайн-вікторина
Літературна Харківщина / Частина 4

В якому харківському закладі навчався поет та перекладач «Іліади» Микола Гнедич? Ким працював український кінорежисер Олександр Довженко в молодості, коли жив у Харкові? Хто з поетів ХХ століття в Харківському міському театрі на жартівливій церемонії був урочисто оголошений Головою земного шару?

13 ілюстрованих питань, які торкнуться маловідомих сторінок з життя літературного Харкова!

До ресурсу »

 

 

Медична Харківщина / Частина 1

  Онлайн-вікторина
Медична Харківщина / Частина 1

Довгий і тернистий шлях пройшла українська медицина у ХІХ–ХХ столітті. Чималий внесок у її розвиток зробили харківські представники медичної інтелігенції. Леонард Гіршман повернув зір майже одному мільйону хворих, Ілля Мечников отримав Нобелівську премію за відкриття явища фагоцитозу, Юрій Вороний вперше у світі трансплантував пацієнту донорську нирку.

12 запитань онлайн-вікторини відкриють чимало нових цікавих фактів з історії медицини і не тільки.

До ресурсу »

 

 

Медична Харківщина / Частина 2

  Онлайн-вікторина
Медична Харківщина / Частина 2

Система охорони здоров’я у ХІХ–ХХ столітті вирішувала складні завдання, а лікарі часто ризикували власним життям заради здоров’я інших людей. Їхні вчинки не марні для історії медицини, а прізвища назавжди залишаться в пам’яті нащадків. Так, Олександр Богданов вперше в світі створив і очолив інститут переливання крові, Сергій Григор’єв розробляв рентгенологічну апаратуру, Петро Шатілов активно боровся з епідеміями холери та туберкульозу.

Пропонуємо розповідь про медиків і медицину на Харківщині у формі 12 запитань освітньої онлайн-вікторини.

До ресурсу »

 

 

Микола Васильович Гоголь і Харківщина

  Науково-просвітницький проєкт
Микола Васильович Гоголь і Харківщина

Проєкт був здійснений у 2008 р. до 200-річчя від дня народження М.В.Гоголя і доопрацьований у 2017 р. У ньому висвітлено особисті зв’язки письменника та літературні впливи, що виходили з Харківщини, показано, як відбувалося його ушанування, окреслено коло харківських учених, які вивчали його творчість. Ресурс акумулює фактографічну та бібліографічну інформацію, вибірково оцифровані друковані публікації, ілюстративний матеріал.

Бібліотека вдячна Тетяні Миколаївні Безруковій, Валерію Давидовичу Берліну, Ростиславу Кириловичу Рибальченку, Олексію Юрійовичу Рубинському за надані статті та фотографії.

До ресурсу »

 

 

Микола Міхновський і Харківська громадська бібліотека у світлі публікацій

  Науково-просвітницький проєкт
Микола Міхновський і Харківська громадська бібліотека у світлі публікацій

Микола Міхновський (1873–1924) – громадсько-політичний діяч, ідеолог самостійницької течії в українському русі початку ХХ ст., адвокат, публіцист, видавець. Значний період життя політика пов’язаний з Харковом, а одним із його епізодів є ініціативна праця на ниві Харківської громадської бібліотеки (нині Харківська державна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка).
Цей ресурс укладений з нагоди 150-річчя від дня народження М. І. Міхновського за матеріалами локального дослідження «Українська комісія Харківської громадської бібліотеки, 1906–1918 рр.: склад і діяльність».

До ресурсу »

 

 

На пошану академіка Миколи Федоровича Сумцова

  Науково-просвітницький проєкт
На пошану академіка Миколи Федоровича Сумцова

Підготовлений у 2009 р. до 155-річчя від дня народження видатного вченого, одного із засновників Харківської державної наукової бібліотеки ім. В.Г.Короленка М.Ф.Сумцова і доопрацьований на платформі Blogger у 2017 р. Ресурс надає фактографічну інформацію, вибрану бібліографію творів ученого, електронні версії його спогадів, наукових праць, газетних дописів, а також досліджень, присвячених цій особистості, фотографії та документи. Окремий розділ склали матеріали про внесок М.Ф.Сумцова у заснування та розвиток Харківської громадської бібліотеки (нині – ХДНБ ім. В. Г. Короленка).

Бібліотека вдячна правнучці М. Ф. Сумцова Ганні Олександрівні Хіріній за надані фотографії та документи.

До ресурсу »

 

 

Не тільки двигун торгівлі

  Лонгрид
Не тільки двигун торгівлі

Ресурс створений за матеріалами дослідження історії відділу «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка. Він дозволяє дізнатися, як рекламні та інформаційні оголошення з видань переважно початку ХХ ст. допомогли у пошуку біографічних відомостей про людей, причетних до розбудови українського відділу Харківської громадської бібліотеки, наступником якого нині є відділ «Україніка» ім. Т. Г. Шевченка ХДНБ ім. В. Г. Короленка.

До ресурсу »

 

 

НЕПРИВІТАНИЙ СПІВЕЦЬ

  НАУКОВО-ПРОСВІТНИЦЬКИЙ ПРОЄКТ
НЕПРИВІТАНИЙ СПІВЕЦЬ

Краєзнавчий ресурс, створений до 200-річчя від дня народження представника українського романтизму, популяризатора історичного минулого українського народу Якова Івановича Щоголева (1823–1898). 2023 рік став ювілейним і для двох його поетичних збірок – «Ворскло» (1883) та «Слобожанщина» (1898).

Під час створення ресурсу були використані видання з фонду бібліотеки, а саме: літературознавчі розвідки М. Сумцова, М. Зерова, Є. Маланюка, монографії Ю. Регуш «''Спізнілий романтик'' Яків Щоголів» та А. Парамонова «История рода Щоголевых». Розглянуто творчість Я. Щоголева у відгуках сучасників, зокрема таких авторитетів культурного життя, як М. Сумцов, П. Куліш, С. Русова та Г. Хоткевич.

До ресурсу »

 

 

Пам`ятники Тарасові Шевченку на Харківщині

  Віртуальний фотоальбом
Пам`ятники Тарасові Шевченку на Харківщині

Створений до 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка. Його основою є фотографії та інформація, надані М.П.Семенюком, автором книг «Монументальна шевченкіана України», «Скульптурна Шевченкіана», «Т.Шевченко і Харківщина», «Т.Шевченко і Житомирщина», «Життя і творчість Т.Г.Шевченка в запитаннях і відповідях» (збірка вікторин, кросвордів, чайнвордів, криптограм, ребусів).

Бібліотека вдячна Миколі Петровичу Семенюку за надані матеріали.

Скачати / переглянути »

 

 

Пам`ятники Тарасові Шевченку на Харківщині

  Інтерактивна карта
Пам`ятники Тарасові Шевченку на Харківщині

Підготовлена до 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка. В основу покладені фотографії, надані М.П.Семенюком, автором книг «Монументальна шевченкіана України», «Скульптурна Шевченкіана», «Т.Шевченко і Харківщина», «Т.Шевченко і Житомирщина», «Життя і творчість Т.Г.Шевченка в запитаннях і відповідях» (збірка вікторин, кросвордів, чайнвордів, криптограм, ребусів).

Бібліотека вдячна Миколі Петровичу Семенюку за надані матеріали та Олені Василівні Дьяковій за підготовку ресурсу

Скачати / переглянути »

 

 

Подорожуючи Харківщиною

  Фотоальбом
Подорожуючи Харківщиною

Радше краєлюбом, аніж краєзнавцем називає себе читачка ХДНБ ім. В. Г. Короленка, член бібліотечного клубу “Краєзнавець” Лілія Павлівна Герасименко. Пропонуємо переглянути фото, зроблені нею під час прогулянок Харковом та областю.

Бібліотека вдячна Лілії Павлівні Герасименко за надані фотографії.

До ресурсу »

 

 

Поет і воїн

  Науково-просвітницький проєкт
Поет і воїн

Краєзнавчий ресурс, який являє собою спробу презентувати сучасному читачеві сторінки життя та творчості М. В. Кульчицького (1919–1943).

Михайло Кульчицький – представник авангардної поезії кінця 1930-х – початку 1940-х років. Автор віршів «Мой город» («Я люблю родной мой город Харьков…»), «антикультового вірша» «Разговор с т. Сталиным», рядки з якого ходили майже як фольклор до початку 1990-х років та «Мечтатель, фантазер, лентяй-завистник!», який увійшов до «Библиотеки всемирной литературы» у 200 томах і перекладений багатьма мовами.

Ресурс містить фактографічну та бібліографічну інформацію, вибірково оцифровані друковані публікації, ілюстративний матеріал.

ХДНБ ім. В. Г. Короленка висловлює глибоку вдячність усім, хто допомагав у реалізації проєкту, зокрема професору кафедри українознавства, культурології та історії науки Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» Михайлу Михайловичу Красикову.

До ресурсу »

 

 

Про що мовчить Бібліотека

  Про що мовчить Бібліотека

Проєкт «Про що мовчить Бібліотека» розкриває сторінки історії Харківської державної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка.
Чи відомо вам, що у бібліотеці можна почути не тільки розповіді її робітників, гостей, читачів? Прислухайтесь… Багато цікавого можуть «розповісти» будівля Бібліотеки, її стіни, підлога, меблі, бібліотечне знаряддя, плакати, портрети. Аудіогід «Про що мовчить Бібліотека» підготовлено як музейну експозицію на платформі izi.TRAVEL. Кожна розповідь (текстовий та аудіофайли) проілюстрована. В текстовій частині є перелік джерел, які стануть у пригоді дослідникам.

До ресурсу »

 

 

Реліквії музичного Харкова: до 175-річчя видатного музиканта Іллі Ілліча Слатіна

  Науково-просвітницький проєкт
Реліквії музичного Харкова: до 175-річчя видатного музиканта Іллі Ілліча Слатіна

Науково-просвітницький проєкт «Реліквії музичного Харкова», підготовлений до 175-річчя від дня народження Іллі Ілліча Слатіна (1845–1931) – видатного українського музичного діяча, піаніста, диригента і педагога, засновника та першого директора Харківського музичного училища.

У роботі використаний унікальний двотомний альбом фоторепродукцій, присвячений музиканту. Його в 1963 р. уклав і вручну виготовив у кількох примірниках відомий харківський краєзнавець, бібліофіл і колекціонер Олександр Сарана. До першого тому увійшли фоторепродукції, присвячені життю та діяльності І. І. Слатіна: портрети, групові знімки, копії окремих документів. Другий том, присвячений дружбі І. І. Слатіна з П. І. Чайковським, містить фотокопії їхніх листів.

До ресурсу »

 

 

Слобожанський уклін Кобзареві

  Науково-просвітницький проєкт
Слобожанський уклін Кобзареві

Проєкт, підготовлений до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, об’єднує різноманітні матеріали про зв’язок поета з харківською землею, шевченкознавчий доробок харків’ян, вшанування його пам’яті на Харківщині. До ресурсу увійшли повні тексти 25 статей та окремих досліджень, присвячених поетові, бібліографічні списки до кожного з розділів проєкту, ілюстративні та відеоматеріали.

Бібліотека вдячна усім авторам, які надали свої статті, фотографії та інші матеріали для публікації в проєкті.

До ресурсу »

 

 

Харків архітектора Ігоря Лаврентьєва: проєкти, споруди, графіка

  Онлайн-карта
Харків архітектора Ігоря Лаврентьєва: проєкти, споруди, графіка

Укладена до 85-річчя від дня народження архітектора І.М.Лаврентьєва. У творчому доробку зодчого – добре відомі харків`янам Центр науково-технічної та економічної інформації, головпоштамт, відновлена колонада Центрального парку культури та відпочинку, храм Святої княгині Ольги та багато інших об`єктів. За допомогою карти можна знайти ці та інші будівлі, побачити креслення та ескізи проєктів, фотографії збудованих споруд, а також графічні твори І.М.Лаврентьєва, що зображують Харків.

Бібліотека вдячна Ігорю Миколайовичу Лаврентьєву за надані матеріали.

До ресурсу »

 

 

Харків у житті та творчості Олеся Гончара

  Віртуальний проєкт
Харків у житті та творчості Олеся Гончара

До 100-річчя від дня народження письменника

Олесь Гончар – прозаїк, публіцист, громадський діяч, академік НАН України, чий життєвий і творчий шлях був пов'язаний з Харковом. Роки навчання в газетному технікумі та університеті, праця в газеті, публікації в місцевих періодичних виданнях, спілкування з харків’янами – все це сприяло формуванню його особистості, становленню письменницького таланту. Електронний ресурс знайомить з харківськими адресами митця. Ілюструють тему уривки з його творів, листів і щоденникових записів, спогадів харківських друзів, а також фотографії.

До ресурсу »

 

 

Харків — від фортеці до столиці

  Квест
Харків — від фортеці до столиці

Мобільний квест «Харків – від фортеці до столиці» – безкоштовний і доступний усім мешканцям та гостям міста. Для його проходження потрібно лише встановити мобільний додаток izi.TRAVEL. Маршрут квесту пролягає середмістям Харкова за шістьма локаціями. Вони позначені на мапі, яка доступна учасникам. Кожна наступна загадка-локація відкривається лише за умови правильної відповіді на попередню. У пошуках відповідей учасники повинні звернути увагу на архітектурні та скульптурні об’єкти, проявити кмітливість та уважність. Перша загадка чекає гравців біля Харківської державної наукової бібліотеки ім. В.Г. Короленка (провулок Короленка, 18). Квест триває одну годину.

До ресурсу »

 

 

Харківщина в цікавих подіях і фактах

  Онлайн-вікторина
Харківщина в цікавих подіях і фактах

Як називається один із символів Харкова – альтанка з фонтаном, споруджена в 1947 році? Що за артефакт було знайдено під час будівництва Держпрому, коли рили котлован під фундамент?

Перевірте свої знання про Харківщину!

До ресурсу »

 

 

Харьков и губерния начала XX века на страницах газеты «Южный край»: события, нравы, курьезы

  Мінідайджест
Харьков и губерния начала XX века на страницах газеты «Южный край»: события, нравы, курьезы

Газета «Южный край» видавалася в Харкові у 1880-1919 рр. і сьогодні є одним із найцінніших і найцікавіших джерел для вивчення історії нашого краю. Основу ресурсу склали невеличкі дописи з розділу місцевої хроніки, які чергуються з рекламними оголошеннями та ілюструють повсякденне життя Харкова та губернії початку ХХ ст.

До ресурсу »

 

 

Яскрава сторінка краєзнавчого руху

  Науково-просвітницький проєкт
Яскрава сторінка краєзнавчого руху

Цей ресурс – спроба за допомогою бібліотечного фонду розповісти про українське краєзнавство 1920-1930-х рр. – події, інституції, особистостей, а також зробити доступнішою джерельну базу для подальшого дослідження історії українського краєзнавчого руху. Він був підготовлений у 2010 р. до 85-річчя проведення в Харкові Першої всеукраїнської краєзнавчої конференції, а у 2015 р. до 90-річчя цієї події за пропозицією Харківської обласної організації Національної спілки краєзнавців доповнений розповіддю про сьогодення українського краєзнавства.

До ресурсу »