Персональні сторінки краєзнавців
Лейбфрейд Олександр Юрійович

 

Лейбфрейд Олександр Юрійович Фото Волькера Бейшаузена, Дортмунд (Німеччина), 2001

1911–2003

Архітектор

Олександр Юрійович Лейбфрейд народився 20 вересня (3 жовтня н. ст.) 1911 р. в Харкові. У більшості джерел вказано 1910 р. н., та, за свідченням його сина, О.Ю.Лейбфрейд виправив рік народження в паспорті, коли йому не вистачало року для вступу до будівельної профшколи. Закінчив Харківський інженерно-будівельний інститут (нині – Харківський національний технічний університет будівництва і архітектури). Викладав у тому ж інституті та Харківському інституті інженерів комунального будівництва (нині – Харківський національний університет міського господарства ім. О.М.Бекетова), займався науковою роботою. За проектами О.Ю.Лейбфрейда побудовано багато промислових і цивільних споруд. Він – автор проекту меморіалу «Дробицький Яр» у Харкові (у співавторстві з В.Я.Савенковим). Кандидат архітектури.

З 1980 р. О.Ю.Лейбфрейд був членом клубу «Краєзнавець». Упродовж багатьох років він займався просвітницькою діяльністю, вів краєзнавчу роботу, писав книги і численні статті, брав участь у теле- і радіопередачах. Як член клубу, Олександр Юрійович неодноразово виступав на його засіданнях з розповідями про архітектуру Харківщини. Ці виступи завжди збирали велику аудиторію. У 2000 р. О.Ю.Лейбфрейд переїхав до м. Дортмунда (Німеччина), але зв’язків з Харковом та клубом «Краєзнавець» не припиняв. Надсилав листи, друкував книги та статті. Архітектор мав величезну колекцію фотографій, слайдів, негативів архітектурних споруд Харкова, яку перед від’їздом частково передав вишам, де працював, і ХДНБ ім. В.Г.Короленка.

У 2000 р. в серії «Краєзнавці Слобожанщини» вийшов друком біобібліографічний покажчик, який містить матеріали про життєвий і творчий шлях Олександра Юрійовича (див. «Публікації про О.Ю.Лейбфрейда»).

Відзнаки: Почесний член Української академії архітектури (1994). Почесний член Всеукраїнської спілки краєзнавців (1995). Лауреат творчої премії Харківського міськвиконкому в галузі архітектури за книгу «Харьков. От крепости до столицы» (1998; у співавторстві з Ю.Ю.Поляковою).

26 квітня 2003 р. Олександр Юрійович Лейбфрейд пішов із життя. Його напрацювання і досі користуються величезним заслуженим попитом, а їх автора згадують як «ходячу енциклопедію Харкова».

 

Література

Публікації О. Ю. Лейбфрейда

Публікації про О. Ю. Лейбфрейда

 

Веб-ресурси

Александр Юрьевич Лейбфрейд [Электронный ресурс] : [сайт]. – Электронные дан. – Режим доступа: https://sites.google.com/site/aleybfreyd/home, свободный (дата обращения: 22.05.2016). Сайт, підготовлений Володимиром Олександровичем Лейбфрейдом, містить різноманітний матеріал про життя і творчість його батька: біографію, альбоми фотографій і малюнків, тексти книг і статей, публікації про архітектора та багато іншої цікавої та потрібної інформації.

 

Дякуємо !

ХДНБ ім. В.Г.Короленка вдячна сину Олександра Юрійовича Лейбфрейда Володимиру Олександровичу за надані фото та дозвіл на публікацію матеріалів, а також Юліані Юріївні Поляковій за допомогу в підготовці цієї сторінки.