Персональні сторінки краєзнавців
Саратов Іван Юхимович

 

Саратов Іван Юхимович

1930–2012

Гідротехнік

Іван Юхимович Саратов народився 7 жовтня 1930 р. в с. Стариця Вовчанського району Харківської області, і того ж року родина переїхала до Харкова. Після закінчення Харківського інженерно-будівельного інституту (нині Харківський національний університет будівництва та архітектури), він працював у інститутах «Харківський водоканалпроект» та Укрводгео, а з 1991 р. до кінця життя – у Харківській національній академії міського господарства (нині – Харківський національний університет міського господарства ім. О.М.Бекетова) на посаді доцента кафедри інженерної екології міст, п'ять років обіймав посаду декана факультету інженерної екології. Кандидат технічних наук (1970 р.), автор понад 100 наукових праць і 20 авторських свідоцтв у галузі гідротехніки.

Краєзнавством Іван Юхимович Саратов захопився на початку 1960-х, коли в межах професійної діяльності всебічно вивчав річки Харкова. В 1978 р. він став одним із організаторів клубу «Краєзнавець» і очолював його протягом понад 30 років. В 1990–2010 рр. І.Ю. Саратов – голова Харківської обласної організації Національної Спілки краєзнавців України. Як представник Спілки і краєзнавець з великим стажем, він багато років був членом громадської комісії з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища при Харківському міськвиконкомі. У сфері інтересів краєзнавця знаходилися долі малих і великих річок Харківщини, таємниця прадавніх Змієвих валів, місцезнаходження річки Сальниці та події «Слова о полку Ігоревім», Муравський шлях, діяльність кошового отамана Івана Сірка, історія Харківських гербів і походження назви «Харків». Він є автором кількох окремих краєзнавчих видань і багатьох публікацій у періодиці.

У 2010 р. в серії «Краєзнавці Слобожанщини» вийшов друком біобібліографічний покажчик, який містить матеріали про життєвий і творчий шлях Івана Юхимовича (див. «Публікації про І.Ю.Саратова»).

Відзнаки: Заслужений працівник культури України, Почесний член Спілки краєзнавців, лауреат Творчої премії Харківського міськвиконкому в галузі краєзнавства ім. Д.Багалія 2000 р. (за книгу «Історія харківських гербів»).

Іван Юхимович Саратов пішов із життя 19 лютого 2012 року.

 

Література

Публікації І. Ю. Саратова

Публікації про І. Ю. Саратова