Персональні сторінки краєзнавців
Ярошик Валентина Олександрівна

 

Ярошик Валентина Олександрівна

Бібліотекар-бібліограф

Валентина Олександрівна Ярошик народилася 2 січня 1942 р. в м. Очамчирі (Абхазія). В 1967 р. закінчила Харківський державний інститут культури (нині – Харківська державна академія культури). Після закінчення вишу і до виходу на заслужений відпочинок у 2012 р. вона 45 років працювала в Харківській державній науковій бібліотеці ім. В.Г.Короленка на різних посадах: бібліотекаря, старшого бібліографа, завідувачки сектору, завідувачки відділу краєзнавчої роботи (1986–1992), а з 1993 р. до кінця 2004 р. – відділу україніки.

Важко переоцінити внесок В.О.Ярошик у розвиток бібліотечного краєзнавства Харківщини. Вона є укладачем численних бібліографічних посібників краєзнавчої тематики. Саме під час її керівництва відділом була започаткована серія покажчиків «Краєзнавці Слобожанщини», і вона стала укладачем багатьох із них. Їй належить ідея розкриття змісту харківських періодичних видань ХІХ – початку ХХ ст., зокрема газет «Харьковские губернские ведомости» та «Южный край». Під час її керівництва в 1993 р. відділ україніки за значний внесок у розвиток українського краєзнавства отримав від Всеукраїнської спілки краєзнавців Республіканську премію ім. Д.Яворницького. Багато років Валентина Олександрівна входила до складу міської комісії з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища, редколегій серії «Харьковский биографический словарь» і видання Харківської єпархії «Віра і розум». З часу відродження діяльності Всеукраїнської спілки краєзнавців у 1991 р. і до 2005 р. була заступником голови Харківської обласної організації та членом Правління ВСК. Разом із колегами Т.Г.Шерстюк та Г.М.Каширіною в 1978 р. В.О.Ярошик стала ініціатором створення клубу «Краєзнавець», їй належить багато публікацій про роботу організації, творчий доробок її членів.

У 2013 р. в серії «Краєзнавці Слобожанщини» вийшов друком біобібліографічний покажчик, який містить матеріали про життєвий і творчий шлях Валентини Олександрівни (див. «Публікації про В.О.Ярошик»).

Відзнаки: Знак Міністерства культури СРСР «За відмінну роботу», Заслужений працівник культури України (1995), орден Преподобного Нестора Літописця (1999), лауреат творчої премії Харківського міськвиконкому ім. Д.І.Багалія в галузі краєзнавства за серію бібліографічних краєзнавчих посібників (1999), грамоти Міністерства культури України, Харківської облдержадміністрації, Харківського міськвиконкому та ін.

 

Література

Публікації В. О. Ярошик

Публікації про В. О. Ярошик